P/N: PLATE-HT025-22
Available On Backorder
0.25" x 24" x 24"
P/N: PLATE-HT025-22
Available On Backorder
1 - 10
PLATE - CARBON FIBER - HIGH TEMP (402F Tg) BALANCED - PEEL PLY / PEEL PLY - 24 X 24 X 0.25 INCH
Additional Information
Materials High Temperature Carbon
Pattern 3k Plain Weave
Color Black
Finish Matte / Matte
Panel Thickness 0.250000
Plate / Panel Size 24" x 24" / 609.6mm x 609.6mm
Width 24.0
Thickness 0.25
Length 24
Weight 8.64
Max Operating Temp- (Tg) 350F+
HTS - Harmonized Tariff Code 6815.13.0000
Technical Data
  • Glass Transition Temp (Tg): 402 F
  • Coefficient of thermal expansion, X-Y: 2.34 to 2.91
Structural Properties
  • @ Room Temperature
    • Flexural Strength: 121.9 ksi
    • Flexural Modulus: 8.9 Msi
  • @ 350 F
    • Flexural Strength: 49.8 ksi
    • Flexural Modulus: 7.4 Msi
Structural Properties after 100 cycles
  • @ Room Temperature
    • Flexural Strength: 122.8 ksi
    • Flexural Modulus: 9.1 Msi
  • @ 350 F
    • Flexural Strength: 58.7 ksi
    • Flexural Modulus: 8.1 Msi
Tolerances
STOCK TOLERANCE SHEET
Download PDF
Contact Info
PLATE - CARBON FIBER - HIGH TEMP (402F Tg) BALANCED - PEEL PLY / PEEL PLY - 24 X 24 X 0.25 INCH (*Note length & width tolerance of +/-0.375" due to blade kerf)